Wspólnota rodziców

Samuel jest szkołą społeczną. Jak to rozumiemy?

Uczniowie, rodzice i nauczyciele tworzą społeczność, która ma wspólny cel – jest nim dobra, bazująca na wartościach chrześcijańskich edukacja dzieci i młodzieży. Istnieje wiele dróg prowadzących do jego osiągnięcia. W przypadku wielu z nich nauczyciele spotykają się z rodzicami i działają wspólnie, w porozumieniu.

O kształcie i kondycji naszej społeczności decyduje poziom wzajemnego zaangażowania, dlatego zachęcamy rodziców, by w miarę swoich możliwości i dostępności towarzyszyli nam w Samuelu i mieli aktywny udział w życiu szkoły. Może on mieć różną formę. Zachęcamy do uczestnictwa w grupach roboczych rozwijających szkołę i jej środowisko, zapraszamy rodziców na spotkania z uczniami, podczas których mogą opowiedzieć o swoim zawodzie. W młodszych klasach zachęcamy rodziców do brania udziału w wycieczkach, wyjściach do teatru czy kina czy dyżurach basenowych – to doskonała okazja, by wesprzeć nauczycieli i jednocześnie bliżej poznać środowisko, w którym wzrasta ich dziecko.

Katalog możliwości z tym zakresie ogranicza jedynie wyobraźnia – rodzice z własnej inicjatywy organizowali już zajęcia w stadninie koni czy warsztaty z porozumienia bez przemocy (NVC). Zachęcamy do takich aktywności – przynoszą dzieciom bardzo wiele radości i jednocześnie dają wielką satysfakcję. Jak każda aktywność, w której można podzielić się swoim czasem i uwagą z innymi.

W Samuelu nawiązują się przyjaźnie, które pozostają na lata – to również zasługa pozaszkolnych inicjatyw rodziców, dzieci i młodzieży. Weekendowe podchody, wyjazdy czy wspólne ogniska to doskonały sposób, by budować i utrwalać więź zarówno między dorosłymi, jak i ich dziećmi.

Warto wspomnieć, że dzieci wielu nauczycieli uczą się w Samuelu. Dlatego w naszej szkole nie ma sztucznego podziału na rodziców i kadrę – osoba, która w jednej klasie pełni funkcję nauczyciela lub nauczycielki, często w innej jest rodzicem. To bardzo ułatwia kontakt i wymianę informacji. Wszyscy należymy do jednej społeczności i można to odczuć na każdym kroku.