Egzamin 8-klasisty

Terminy egzaminu ósmoklasisty:

Zgodnie z harmonogramem CKE egzamin 8-klasisty w roku szkolnym 2023/2024 odbędzie się:

• 14 maja 2024 r. (wtorek) o godz. 9:00 – język polski
  • 15 maja 2024 r. (środa) o godz. 9:00 – matematyka
  • 16 maja 2024 r. (czwartek) o godz. 9:00 – język obcy nowożytny

Terminy dodatkowe egzaminu 8-klasisty to:

• 10 czerwca 2024 r. (poniedziałek) o godz. 9:00 – język polski
  • 11 czerwca 2024 r. (wtorek) o godz. 9:00 – matematyka
  • 12 czerwca 2024 r. (środa) o godz. 9:00 – język obcy nowożytny

Wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 3 lipca 2024.

Egzamin 8-klasisty

Informacje o egzaminie ósmoklasisty – wymagania

W roku szkolnym 2023/2024 egzamin 8-klasisty obejmuje wiadomości i umiejętności określone w wymaganiach egzaminacyjnych dla 3 przedmiotów egzaminacyjnych: j. polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego lub włoskiego). Uczeń może wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

Z egzaminu ósmoklasisty zwolnieni będą uczniowie, którzy są: finalistami lub laureatami olimpiady przedmiotowej bądź laureatami konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim, organizowanych ‎z zakresu jednego z przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty. Zwolnienie z egzaminu oznacza, że uczeń uzyska z danego przedmiotu najwyższą ocenę.

Ile trwa egzamin 8-klasisty?

Czas trwania egzaminu z poszczególnych przedmiotów jest różny:

• z języka polskiego – 120 minut,
  • z matematyki – 100 minut,
  • z języka obcego – 90 minut.

Uwaga: egzamin ósmoklasisty w określonych przypadkach może zostać wydłużony:

• z języka polskiego – do 180 minut,
  • z matematyki – do 150 minut,
  • z języka obcego – do 135 minut.

Dotyczy to uczniów, którzy posiadają jedno z wymienionych niżej wskazań: orzeczenie, zaświadczenie o stanie zdrowia od lekarza: w przypadku chorób przewlekłych, opinię poradni psychologiczno-psychologicznej.

Co uczeń może zabrać ze sobą na egzamin?

Na egzamin uczeń może przynieść wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis ‎z czarnym tuszem lub atramentem. Na egzamin z matematyki – dodatkowo linijkę. ‎Podczas egzaminu nie można korzystać z kalkulatora, słowników ani żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.‎

Wyniki egzaminu 8-klasisty w Szkole Samuel (lata 2020-2023)